10 způsobů, jak může každý pomoci chránit naši planetu

Ničení životního prostředí, znečištění odpady a globální oteplování jsou rozhodně fenomény nepředstavitelné velikosti, ale každý je může o kousek zmenšit svou snahou. Zde je 10 způsobů, jak pomoci chránit naši planetu:

  1. Třiďte odpady. Dáváte tak příležitost na použití věcem odsouzeným ke zničení, které nahradí nové materiály jejichž získání a opracování by bylo náročné pro přírodu.
  2. Šetřete papírem. Na chvíli přemožte lenost a nastavte oboustranný tisk, vaše spotřeba se zmenší na polovinu. Pokud tisknete nějaký rozsáhlý soubor, zmenšete velikost písma o jedna a ušetříte tak dalších několik stránek. Papír, z jedné strany už potištěný, nebo popsaný do poloviny můžete ještě využít na poznámky a náčrtky.
  3. Nevyhazujte věci, které se ještě dají použít. I když pro vás už možná nejsou dost dobré nebo se vám jen přestaly líbit, někdo jiný je pořád může ocenit. Staré oblečení, knihy a domácí potřeby můžete odnést do second-handů, antikvariátů, či dát na charitu. Sami se také nestyďte používat něco už nošeného – chráníte tak přírodu.
  4. Nekupujte to, co nepotřebujete. Než zaplatíte za úžasný kousek oblečení nebo lákavé sušenky, dvakrát si rozmyslete, jestli je skutečně potřebujete. Plýtváte vlastními penězi a energií společnou pro celou planetu. 
  5. Dávejte přednost místním výrobkům. Doprava zboží mnohonásobně zvyšuje jeho uhlíkovou stopu a tak, když se rozhodujete mezi jablkem z Evropy a jihoamerickým banánem, dejte přednost jablku.
  6. Noste si na nákup vlastní tašku a pytlíky. Na výrobu jednoho igelitového nebo papírového pytlíku a po použití jeho opětovné zlikvidování není vpravdě potřeba nějaké závratné množství energie, jenže s ohromnou spotřebou při každém nákupu toto množství roste matematickou řadou. Problém se přitom dá snadno vyřešit pokud ten samý pytlík použijeme vícekrát a místo igelitové tašky zakoupené u pokladny si přineseme vlastní.
  7. Využívejte veřejnou dopravu a choďte pěšky. Chodit pěšky je zdravé a v autobuse máte zase čas přečíst si článek v časopise, navíc v obou dvou případech snížíte emise spojné s cestou. Automobily mají vysokou uhlíkovou stopu, především pokud jede samotný řidič a znečištění tak nemá mezi koho se rozdělit.
  8. Nenechávejte elektrospotřebiče zapnuté, když je nepoužíváte. Potřeba mít nějaké zvuky na pozadí není dobrým důvodem proč nechat ve vedlejším pokoji zapnutou televizi, která spotřebovává i velké množství energie pro vytvoření obrazu. Stejně tak je tak i v mnoha dalších případech.
  9. Ztlumte si doma topení. Zbytečným přetápěním se zároveň ohřívá ovzduší i spotřebovává energie a má tak hned dvojitý negativní efekt. Naopak když si oblečete mikinu, nebude se dít ani jedno. Není potřeba doma mrznout, stačí teplotu snížit o 0,5 stupně, ale udržovat si v pokoji takové vedro, že zde můžeme chodit v kraťasech, je plýtvání.
  10. Řekněte to ostatním. Šiřte informace o tom jak a proč pomáhat přírodě, naší Zemi, našemu životnímu prostředí.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *