Nakupování je otázkou morálky

 

Ve chvíli, kdy se mezi regály obchodu rozhodujeme, co koupíme, bychom měli, kromě ohledu na cenu a kvalitu, myslet také na původ a způsob výroby produktu a učinit své finální rozhodnutí podle nejlepšího vědomí a svědomí.

Může se zdát, že množství skleníkových plynů dostávající se do ovzduší při transportu po světě není příliš důležité, když se z emisí letadla nebo kamionu vypočte část připadající na jediný banán. Když si ale banán koupí několik milionů lidí a to jednou, nebo i vícekrát týdně najednou jde o daleko více než jeden let. Každý si přitom může občas koupit místo banánu, dovezeného přes půl světa, jablko ze sousední země a snížit tak svou spoluúčast na znečišťování planety, protože každá troška se počítá.

A uhlíková stopa není jediný problém. Na výrobě jakýchkoli produktů se podílí lidé, jejichž pracovní podmínky jsou také důležitým faktem. Velká část především potravin pochází, nebo obsahuje složky pocházející, ze zvířat a ani k přístupu k nim bychom neměli zůstávat chladní. Všechno spotřební zboží je navíc závislé na zemědělství a průmyslu – dvou faktorech s největším vlivem na globální klimatické změny a ničení životního prostředí (ať už kácením a vypalováním pralesů, nezodpovědným zavlažováním, které má za vinu sucho v přilehlých oblastech, nebo znečištěním vzduchu).

Proto je důležité vědět, co kupujeme, proč to kupujeme a jestli to skutečně potřebujeme, i přes všechny negativní následky, které daná věc má. Jinak řečeno při nakupování musíme používat rozum i srdce namísto smyslu pro pohodlnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *