Voda v rozvojových zemích

 

V mnohých rozvojových zemích lidé přežívají s minimem pitné vody a to často tak znečištěné, že označení "pitná" jí už ani nenáleží. Pro nás je těžké představit si, že bychom byly závislí na množství vody, které si sami přineseme. Na každodenní užití jako sprchování se, umývání nádobí, splachování záchoda, praní, atd. spotřebujeme až 200 litrů vody za den (v USA je toto číslo ještě zdvojnásobené), což je desetinásobek běžné spotřeby v rozvojových zemích. V tamějších podmínkách by nám ani celý den nestačil na obstarání si požadovaného množství.

Nedostatek a špatný přístup k vodě ale neznamená pouze nepohodlnost. Ženy a děti musí denně cestovat okolo tří hodin pro vodu a tento čas potom nemohou věnovat práci ani studiu. S nedostatkem vody je také spojena nedostatečná zemědělská produkce, která je na vodě závislá. Ve špatně udržovaných zdrojích je voda znečištěna a nemoci se potom šíří mezi lidmi neuvěřitelnou rychlostí. Nebezpečné je také to, že jeden zdroj vody je používán všemi, lidmi i zvířaty, pro všechny možné účely. Výsledkem je, že špinavá voda je nejčastější příčinnou smrti na světě a průměrně její vinou každou minutu umírá jedno dítě. Možnost rozvíjet se v jakémkoli směru je tak limitována právě množstvím spotřebitelné vody.

Největším problémem je nedostatek studní a nádrží a také jejich stav. Většinou nejsou zpevněné a lidé a zvířata v nich rozvíří bláto. Toto vše se ale dá napravit, pokud bude dost snahy a prostředků nasměrováno ke správnému cíli.

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *